Menu

Profilic PL2303HX

21 października 2017 - DIY

Dzisiaj będzie nieco inaczej. Mianowicie wielu z nas potrzebuje komunikacji z urządzeniem przeznaczonym do aktualizacji oprogramowania, konfiguracji czy po prostu do przywrócenia go do życia za pomocą portu szeregowego. Można by powiedzieć nic prostszego: kupujemy kabel NULL-MODEM i jazda. No nie zawsze jest z górki. Pierwsza sprawa to nowe laptopy (komputery stacjonarne posiadają zazwyczaj jedno złącze RS232, lub szpilki na płycie głównej do podłączenia portu RS232 na śledziu), które coraz rzadziej posiadają wbudowane porty szeregowe. Kolejnym problemem jest brak „namacalnego” portu szeregowego – w postaci 9 pinowego, dwu-rzędowego gniazda/wtyczki RS232. Przeważnie są jednak wyprowadzone PIN’y i/lub punkty lutownicze, które niewielkim wkładem pozwalają na komunikację. Dochodzi jeszcze potrzeba konwersji sygnału ze standardu TTL na RS232 i na odwrót.

Najtańsze adaptery/konwertery USB-RS232/TTL kosztują w granicach 15 złotych wraz z przesyłką i oferują możliwość przyłączenia urządzenia do niemal każdego komputera/laptopa z niemal każdą wersją systemu Windows. Niemal – ponieważ producent popularnego układu PL2303HX – firma Profilic, zablokowała w sterownikach do systemów Windows 8 i Windows 10 układy PL2303HX, które w 99% są podróbkami, fałszywymi kopiami ich oryginału. Konwerter taki po podłączeniu do portu USB w jednym z wyżej wymienionych systemów zostanie wykryty i zainstaluję się poprawnie, lecz po chwili naszym oczom ukaże się żółty wykrzyknik z kodem błędu 10. Większość z Nas szuka w takim przypadku NOWSZYCH sterowników – jednak tutaj niespodzianka: powinniśmy szukać NAJSTARSZYCH sterowników. Dla leniwych i dla tych co nie mogą znaleźć, zamieszczam je do pobrania tutaj.
Należy takie sterowniki pobrać, rozpakować i zainstalować i postępować według poniższej instrukcji (Dotyczy systemów Windows 8 i Windows 10, posiadacze systemu Windows 7 i wcześniejszych nie mają w/w problemu):

  1. Podłączamy nasz konwerter/adapter do portu USB,
  2. Następnie wchodzimy do menadżera urządzeń, odszukujemy „Porty COM i LPT”, rozwijamy gałąź i klikamy prawym klawiszem myszy na nasze urządzenie Profilic z żółtym wykrzyknikiem, wybieramy „Właściwości”,
  3. Przechodzimy na kartę „Sterownik” i klikamy „Aktualizuj sterownik” -> „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” -> „Pozwól mi wybrać z listy dostępnych sterowników na moim komputerze”, upewniamy się czy jest (powinno być) zaznaczone „Pokaż zgodny sprzęt”, jeśli nie to zaznaczamy,
  4. Z listy dostępnych sterowników dla naszego Profilic wybieramy NAJSTARSZY sterownik z listy i klikamy „Dalej”,
  5. Po chwili nasze urządzenie powinno zostać zainstalowane i działać prawidłowo. Dla pewności proponuje jeszcze restart komputera.

 

Zostaw wiadomość...

%d bloggers like this: